Big Band (doslova „velká kapela“) si může dovolit hrát mnohohlasou, plně harmonickou a veskrze barvitou hudbu v nejnáročnějších aranžích. Tyto hudební kvality lze naplno vyjádřit při respektování zákonitostí swingové hudby zejména prostřednictvím skladeb její vrcholné éry nechajících vyniknout muzikální dialog hráčů v rámci jednotlivých sekcí i mezi sekcemi navzájem. Tímto způsobem však v našem Unisonu hrajeme spolu nejen swing, nýbž občas zabrousíme i do jiných hudebních stylů.

Vedle swingu se věnujeme i dalším formám jazzu a své místo v našem repertoáru mají též některé další styly, jako třeba samba, rumba, cha-cha, bossa nova, blues, rock, pop aj. Ačkoliv se snažíme rozvíjet své mnohožánrové zaměření a posilovat rozmanitost našeho repertoáru přibíráním nových skladeb, určité míře specializace se pochopitelně nevyhneme, neboť v tom, co děláme, toužíme být dobří, což vyžaduje nemalé usilí a mnoho hodin strávených nejprve doma cvičením na svůj nástroj a poté i společným zkoušením ve zkušebnách. Nejlepší a zcela autentickou představu o našem žánrovém zaměření získáte, když si nás přijdete poslechnout na některý z našich koncertů, z něhož si zajisté odnesete dojmy daleko výstižnější, než by mohl vyjádřit sebelepší mnohoslovný popis.

Náš bigband má v repertoáru nespočet (řádově stovky) skladeb, mezi které se řadí jak světoznámé jazzové standardy, resp. swingové skladby, tak populární melodie pozdější doby, songy zpívané nevyjímaje. Například lze uvést Autumn Leaves, String of Pearls, In the Mood, Misty, Splanky, Birdland, Two O’Clock Jump, Blue Moon, Fly Me To The Moon, It Is Only A Paper Moon, On The Sunny Side Of The Street, Too Darn Hot, Twist and Shout, Yesterday, Cyclops, Doxy nebo Sir Duke. Nechybí ani skladby vhodné k tanci. Typový i žánrový rozsah je opravdu široký, a proto si jistě každý přijde na své. Díky této pestrosti a našim bohatým zkušenostem se postaráme o správnou volbu skladeb z našeho repertoáru vhodných konkrétně pro danou příležitost, kterou budeme mít tu čest podpořit naším hudebním projevem. Možná to bude zrovna ta Vaše.

Repertoár pro každou příležitost…

… na ples nebo taneční večírek:

Samozřejmostí je nabídka vhodného hudebního programu pro celovečerní ples. Můžeme nabídnout celou škálu skladeb vhodných pro většinu z tanců, především těch standardních a latinsko-amerických (polka, valčík, waltz, blues, cha-cha, tango, rumba, samba, foxtrot, slowfox, quickstep, jive a další). Na plesy jsou vhodné mimo jiných například populární hitovky jako New York New York, Bad Bad Leroy Brown, The Girl From Ipamena, The Lady Is A Tramp, Memory (from Cats), Hernando’s Hideaway, Čekej Tiše, Suvenýr, Dunajské Vlny, Winter Wonderland, Smoke Gets In Your Eyes, jakož i temperamentní latina, třeba Besame Mucho, Rubin Cha-Cha či Směs Samb, ale i ryze české šlágry jako Vyhrávala Kapela, Zůstaň Tu S Námi nebo světově proslulá Škoda Lásky. Máme v zásobě i řadu dalších skvostů taneční hudby, které nenechají nikoho chladným a zaručeně rozpálí taneční parket.

… na koncert, oslavu či jinou akci:

Na našich koncertech bývá ke slyšení obvykle jazz, resp. swing, neboť na tento žánr se především zaměřujeme, byť s různými přesahy, typicky například do popu. Patří sem kromě již shora zmíněných třeba skladby Pink Panther, St. Louis Blues, Take The A Train, Blue Train, Coral Reef, Lil Darling, Take Five, Mercy Mercy Mercy a mnohé další. Některé z nich jsou v našem repertoáru zastoupeny dokonce v různých verzích. To je přesně případ písní Summertime a It Don’t Mean A Thing (If It Ain’t Got That Swing), neboť ty hrajeme jak v instrumentální, tak ve zpívané verzi, přičemž rozdíl opavdu nespočívá jen ve zpěvu, jde totiž o zcela jiné aranže.

Jelikož čerpáme inspiraci z různých koutů světa, nechybí v našem repertoáru ani aranže s latinsko americkým nádechem, třeba A Night In Tunisia, Caravan nebo Malagueňa, dále píseň Bei Mir Bist Du Schön coby zástupkyně klezmer jazzu či dokonce ani taková extravagantní záležitost jakou je poněkud zběsilý Tiger Of San Pedro.

Stačí se o tom přesvědčit na vlastní uši. No ano, na mou duši!

Budeme-li Vám moci některé vybrané skladby z našeho repertoáru předvést, ať už na jednom z našich koncertů, nebo na plese, večírku, oslavě či na jiné akci, vynasnažíme se, aby se Vám tyto skladby v našem osobitém podání co nejvíce líbily.

Zatím si můžete, jako ukázku z naší tvorby, poslechnout několik nahrávek z našich vystoupení: