Naše vize …

Jak již název napovídá, Big Band Unisono je swingový bigband. Tudíž jeho doménou je žánrově – v rámci jazzu – především swing, avšak pro zpestření či načerpání inspirace často zabrousí i do jiných žánrů, rocku, popu, muzikálových melodií a taneční hudby nevyjímaje. Ono pro swing příznačné pohupování se na vlnách ladných synkopických melodií je tak místy vystřídáno například rockovou bouří, jindy zas pěkně srovnáno do latě temperamentním rytmem smyslné latinsko-americké hudby. Ačkoliv hudba je univerzálním jazykem, k němuž ani není nutně třeba slov, v repertoáru našeho bigbandu nejsou jenom samé instrumentální skladby, nýbrž vedle nich nechybí ani zpívané songy. Navíc náš současný kapelník pravidelně zásobuje naši kapelu nesčetným počtem vlastních aranží. Přesvědčte se o tom sami náhledem do našeho repertoáru nebo na některém z našich příštích koncertů!

Pro naše věrné fanoušky i pro širokou veřejnost pořádáme vlastní koncerty, na kterých se pokaždé snažíme předvést něco nového. Vedle toho býváme pravidelně zváni jako kapela na taneční zábavy, plesy, svatby, oslavy narozenin a další akce. Toužíte-li i Vy poptat naše vystoupení, nevhájete nás kontaktovat, abychom se Vám ozvali s konkrétní nabídkou.

Vystupujeme především v Praze, kde také pravidelně zkoušíme, případně v jejím poměrně širokém okolí. Občas si uděláme výlet do vzdálenějších končin, přes hranice států, všechních dní i představivosti. Řeč je hlavně o soustředeních a koncertech v zahraničí, kde často už „jde do tuhého.“ Jistě není náhodou, že Big Band Unisono má již cca třicetiletou tradici. Jeho členové to totiž musí se svým hudebním angažmá v kapele myslet smrtelně vážně, když se neváhají mnohdy sebrat, odjet na řadu dní a nocí od svých rodin a v tomto čase se spolu s kapelou ponořit soustředěně do známých i neznámých, zajisté však neklidných vod swingového moře. Navíc se profesně vedle hudby často věnují nejrůznějším oborům, přesto netrpí tzv. „ponorkovou nemocí“, ale dovedou se naladit na jednu vlnu, táhnout za jeden provaz a doplout spolu zdrárně do pomyslnéno přístavu. Neboli do místa, do něhož místo mol směřují akordy v moll, na jehož konci nikdo nesmí vletět do prázdna za tlustou dvojčáru a v němž nakonec bouří tak akorát potlesk a hvizd spokojeného diváka.


Nástrojové obsazení

Jako správný bigband si Unisono zakládá na svém pestrém nástrojovém obsazení, přičemž hraje standardně v následující sestavě: rytmická sekce, dechová sekce a zpěv. Celé to pak zpředu jaksepatří řídí, umělecky vede a pevně stmeluje náš pan kapelník.

  • Dechovou sekci tvoří zpravidla: 7 saxofonů, 2 flétny, 4 trombony a 4 trubky.
  • Rytmickou sekci tvoří zpravidla: basa, kytara, piáno a bicí.
  • A co zpěv? Nebojte, na ten jsme nezapomněli. Prozpěvujeme si rád místy každý, ale nejraději doprovázíme svými nástroji dechem rozechvívané hlasivky jedné naší altsaxofonistky a zpěvačky v téže osobě, které zkrátka to zpívání jde z nás všech daleko nejlépe. Komu by tedy ta změť tónů linoucích se z řad saxofonů, trombonů a trubek podporovaných rytmickou sekcí snad nestačila, bude zajisté unešen právě hlasem naší okouzlující zpěvačky.

Ovšem to stále ještě není vše. Kromě toho totiž umí Unisono dle potřeby konkrétní situace nabídnout řadu modifikací s případným zapojením dalších nástrojů či sólistů, jako jsou např. tyto varianty: populární zpěv s doprovodem rytmiky, zpívaný duet, flétnový kvartet nebo sólové housle s doprovodem kapely, malá taneční kapela, žesťové kvarteto, improvizované piáno aj.

Zaujalo Vás něco z uvedeného, nebo Vám tady naopak něco chybí? Prosíme, dejte nám vědět!


Z historie kapely

Historie Unisona sahá již asi tak třicet let do minulosti. Nejstarší zmínka o něm a zároveň okamžik jeho údajného založení spadá už do roku 1991. Čím přesně tou dobou Unisono bylo (pozn.: patrně se ještě nejednalo o orchestr, neboť ten vznikl až o rok později) a jak to vlastně bylo na začátku, už dnes nejspíš nikdo s jistotou neví. Podle legendy stály (popř. seděly) na počátku Unisona dvě harmoniky, které hrály unisono, tedy jednohlasně. Následně však Unisono prošlo dramatickou proměnou, když se rozrostlo o nové členy hrající na další nástroje. Jelikož ve větším počtu hráčů je téměř nemožné hrát jednohlasně (což je ostatně mezi muzikanty obecně známo), bylo s přibývajícím počtem členů čím dál tím obtížnější dostát jménu kapely v jeho původním významu, až se to nakonec (celkem přirozeně) přestalo dařit úplně. Paradoxně to však neznamenalo rychlý konec Unisona, nýbrž naopak jeho nový začátek, a to jako opravdového orchestru směřujícího vstříc světlým zítřkům po cestě polyfonie, tj. mnohohlasu. Navzdory tomu si však orchestr ponechal svůj původní název (tj. „Unisono“) a dosud se takto jmenuje, byť již dávno pochopitelně nehraje jednohlasně, nýbrž v harmonicky plném bigbandovém složení. Harmoniky byste tak dnes v Unisonu hledali marně. Nebýt legendy, dočista by se na ně zapomnělo a vznik názvu by se stal záhadou.

Od samotných začátků, tedy již v dobách, než harmoniky byly nadobro vystřídány harmonií (souzvukem) vícero hráčů, vedl kapelu její zakladatel, pan Jiří Vondrovic, a to po řadu let. Unisono coby orchestr vzniklo ve školním roce 1992/1993 a hrálo v tomto obsazení: harmoniky, klarinety, housle a piáno. Hned počátkem následujícího školního roku, tzn. 1993/1994, proběhla přeměna na malý swingový orchestr. U tohoto stavu však nezůstalo dlouho, nýbrž dalšího vývoje se Unisono dočkalo počátkem školního roku 1996/1997, kdy začala přeměna na bigband. Od té doby se z Unisona postupem času stával pořádný bigband s víceméně kompletním obsazením, hrající vedle hudby dechové, taneční a estrádní, rovněž četné swingové standardy a latinskoamerické rytmy. Doménou Unisona byla tou dobou téměř výhradně instrumentální hudba. Spolu s panem Vondrovicem byl ve školním roce 2004/2005 kapelníkem Luděk Havel, ve školním roce 2005/2006 pak Marek Krásný. Pan Vondrovic se po více jak dvaceti letech svého úspěšného působení rozhodl předat od školního roku 2011/2012 pomyslné žezlo (či spíše taktovku) svým mladším kolegům. Vedení kapely se tak prozatím ujali společně David Miklas a Martin Plas, kterým oběma patří veliký dík za to, že zdárně provedli kapelu skrze dosti bouřlivé vody přechodného období, ve kterém kapela nakonec hledala jak nové působiště, tak svou novou tvář. Tu naštěstí záhy našla v podobě nového, avšak zkušeného kapelníka, pana Jiřího Zelenky. Pod jeho odborným vedením hraje Big Band Unisono od sezóny 2012/2013 až dodnes.

Co popřát Unisonu do dalších let? Ať pan kapelník má s tímto svým „adoptivním dítětem“ (zvaným obvykle kapela) nadále nekonečnou trpělivost, oba dál zrají jak víno a sklízí ovoce své vytrvalé práce. Vždyť právě tento přístup se kapele doposud pokaždé osvědčil, pomohl ji překonat řadu překážek a přetrvat až do dnešních dní. Po celá léta usiluje Big Band Unisono především o to, aby svým hudebním projevem nikdy nezklamal své náročné publikum, nýbrž je vždy potěšil a zasloužil si jeho ovace, které jsou ostatně tou největší odměnou a nejlepším hnacím motorem do dalšího úsilí. Nechť se mu v něm daří zdárně pokračovat, pomocí síly tkvící v kráse hudby, nabité emocemi, jakož i v jejím sdílení, a to jak mezi spoluhráči samotnými, tak společně s posluchači, k jejich vzájemnému obohacení, povznesení ducha a radosti.