Pár slov o kapele...

Big Band Unisono je kapela hrající jazz a swing ve standardním bigbandovém složení. Díky bohatému repertoáru zvládne sebenáročnější koncert a stejně dobře se uplatní i jako kapela na svatbu či taneční orchestr na ples. Za svou dlouholetou historii absolvovala tato kapela nesčetná vystoupení v ČR i v zahraničí. Profily osobností usedajících v jejích řadách jsou při bližším zkoumání vskutku rozmanité, ale všechny je spojuje láska k jazzové hudbě, touha pronikat hlouběji a hlouběji do jejích tajuplných zákoutí a snaha sdílet tyto radostné prožitky vzájemně s ostatními. Také proto jistě není náhodou, že Big Band Unisono má již několik desetiletí dlouhou tradici.

Jedná se o swingový Big Band, tudíž jeho doménou je především swing, avšak pro zpestření či načerpání inspirace občas zabrousí i do jiných žánrů. Ono pohupování se na vlnách ladných swingových melodií je tak mnohdy vystřídáno jazzovou bouří, jindy třeba zas pěkně srovnáno do latě temperamentním rytmem smyslné latiny. Ačkoliv hudba je univerzálním jazykem, ke kterému navíc není potřeba slov, v repertoáru Big Bandu nejsou jenom samé instrumentální skladby, nýbrž vedle nich nechybí ani zpívané songy.

Kapelníkem Big Bandu Unisono je v současné době pan Jiří Zelenka. Jako každý správný Big Band, také naše Unisono sestává z dechové a rytmické sekce. Dechovou sekci tvoří společně saxofony, flétny, trombony a trubky, rytmickou pak basa, kytara, piáno a bicí. A pokud by ta spousta hlasů snad někomu ještě nestačila, zajisté ho dostane do kolen svým hlasem naše okouzlující zpěvačka.

Vystupujeme především v Praze, kde také pravidelně zkoušíme, případně v jejím okolí, ale rádi si občas uděláme výlet i do vzdálenějších končin.

Zajímavosti z historie kapely

Byť to ještě není na sepsání kroniky, Unisono je na "scéně" již opravdu dlouho, něco mezi dvaceti a třiceti lety. Jako rok založení Unisona se někdy uvádí dokonce již rok 1991. Čím přesně tou dobou Unisono bylo (pozn.: patrně se ještě nejednalo o orchestr, neboť ten vznikl až o rok později) a jak to vlastně bylo na začátku, už dnes asi nikdo s jistotou neví. Podle legendy stály (či spíše seděly) na počátku Unisona dvě harmoniky, které hrály unisono, tedy jednohlasně. Následně však Unisono prošlo dramatickou proměnou, když se rozrostlo o nové členy hrající na další nástroje. Jelikož ve větším počtu hráčů je téměř nemožné hrát jednohlasně (což je ostatně mezi muzikanty obecně známo), bylo s přibývajícím počtem členů čím dál tím obtížnější dostát jménu kapely v jeho původním významu, až se to nakonec (celkem přirozeně) přestalo dařit úplně. Paradoxně to však neznamenalo rychlý konec Unisona, nýbrž naopak jeho nový začátek, a to navíc již jako opravdového orchestru. Unisono vstalo z popela jak bájný fénix a vydalo se cestou polyfonie, tj. mnohohlasu. Navzdory tomu si však Unisono ponechalo svůj tradiční název a dosud se takto jmenuje, byť již dávno jednohlasně pochopitelně nehraje.

Od samotných začátků, tedy již v dobách, než harmoniky nadobro vystřídala harmonie (souzvuk) vícero hráčů, vedl kapelu její zakladatel, pan Jiří Vondrovic, a to po dlouhá léta. Unisono coby orchestr vzniklo ve školním roce 1992/1993 a hrálo v tomto obsazení: harmoniky, klarinety, housle a piano. Hned počátkem následujícího školního roku, tzn. 1993/1994, proběhla přeměna na malý swingový orchestr. U tohoto stavu však nezůstalo dlouho, nýbrž dalšího vývoje se Unisono dočkalo počátkem školního roku 1996/1997, kdy začala přeměna na Big Band. Od té doby se z Unisona postupem času stával pořádný Big Band s víceméně kompletním obsazením, hrající vedle hudby dechové, taneční a estrádní, rovněž četné swingové standardy a latinu. Doménou Unisona byla téměř výhradně instrumentální hudba. Spolu s panem Vondrovicem byl ve školním roce 2004/2005 kapelníkem Luděk Havel a ve školním roce 2005/2006 Marek Krásný. Pan Vondrovic se po více jak dvaceti letech svého úspěšného působení rozhodl předat žezlo (či spíše taktovku) svým mladším kolegům. Vedení kapely se tak společně ujali David Miklas a Martin Plas. Ovšem jednalo se jen o přechodné období, ve kterém Big Band hledal svou novou tvář. Tu nakonec našel v podobě nového, avšak zkušeného kapelníka, pana Jiřího Zelenky. Pod jeho vedením hraje Big Band Unisono dodnes.

A jak je to s oblíbeností naší kapely? Unisono sice nefiguruje na prvních příčkách rádiových hitparád, ani se nesnaží na sebe strhnout pozornost nějakými pro showbusiness přiznačnými skandály, ale usiluje o to zaujmout publikum především po hudební stránce a získat si fanoušky kvalitním kulturním projevem. Ačkoliv nikdo v kapele nijak neprahne po bezbřehé popularitě showbusinessových celebrit, ovace publika jsou pro nás všechny nejlepším hnacím motorem, a proto se nějaké té troše hvězdné slávy zas až tolik nebráníme:) Proslavilo-li se pak Unisono i nečím jiným, než hudbou, tak určitě svou odolností. Skoro by se zdálo, že je nezdolné, neboť jej nezlomily ani léta, ani nepřízeň osudu či papalášů, ani vynucená změna působiště, ani v průběhu času mnohé personální změny na rozličných postech, natož nějaká menší krize, které se občas asi nevyhne žádná kapela. V čem spočívá taková odolnost? Patrně v síle a kráse hudby, nabité emocemi, jakož i v jejím sdílení se spoluhráči i s posluchači k jejich radosti a spokojenosti. To je rovněž hlavní cíl Big Bandu Unisono, kterého se snaží dosáhnout všemi možnými i nemožnými způsoby. V tom, že tak činí a že se mu to daří, je Unisono vskutku výjimečné. S ohledem na to se jedná o docela netypický Big Band, hrající však (poslední roky již stabilně) v typickém bigbandovém složení (tj. rytmika a dechy). Harmoniky byste v něm dnes hledali marně a nebýt legendy, dočista by se na ně zapomnělo a vznik názvu by se stal záhadou.

Nástroje a sekce

Náš Big Band hraje v následující sestavě: zpěv, dechová sekce a rytmická sekce.

Dechovou sekci tvoří: 4 trubky, 4 trombony, 5 až 7 saxofonů a 1 až 2 flétny.

Rytmickou sekci tvoří: basa, kytara, piáno a bicí.

Níže (vlevo) je uveden diagram obvyklého bigbandového rozesazení a (vpravo) diagram se znázorněním poslechových linií.

Jazz ensemble - seating diagram

Personální obsazení

Aktuální členové:
Kamila Kopáčková - alto sax/voice
Jiří Malý - alto sax
Markéta Šindelková - alto sax
Jan Trnka - baryton sax
Roman Procházka - bass
Libor Cejnar - drums
Ivan Sakharov - drums
Vojtěch Vencl - drums
Radana Lebedová - flute
Markéta Lorencová - flute
František Šindelář - guitar
Martin Dubau - piano
Lucie Holcmanová - tenor sax
Ladislav Kutiš - tenor sax
Anna Kutová - tenor sax/flute
Josef Dvořák - trombone
Martin Jarath - trombone
Josef Šimek - trombone
Kristýna Tardíková - trombone
Petr Bedřich - trumpet
Jan Dudák - trumpet
David Dvořák - trumpet
Ján Tovarňák - trumpet
Adam Trnka - trumpet
  
Naši občasní hosté:
Pavel Dvořák - alto sax
Petr Janda - alto sax/baryton sax
Jiří Kudrman - alto sax
Bharata Rajnošek - alto sax
Kamila Uherková - alto sax/flute
Marie Zelenková - baryton sax
Radka Štiková - clarinet
Vojtěch Fidler - drums/tenor sax
Tereza Doležalová - flute
Filip Jiskra - trombone
Ondřej Kašpařík - trombone
Jan Ptáček - trombone
Martin Šťastný - trombone
Zbyněk Bartoš - trumpet
Stanislav Zeman - trumpet
Tereza Chovítová - voice
Zuzana "Maxa" Říhová - voice
Lenka Švestková - voice
Bývalí členové:
Andrea Bauerová - alto sax
Helena Brocard - alto sax
Daniel Fober - alto sax/clarinet
Kristýna Francová - alto sax
Marcela Kuntová - alto sax
David Miklas - alto sax
Pavla Peroutková - baryton sax
Jan Hudec - bass
Lukáš Brabec - drums
Jiří Čonka - drums
Jan Ježek - drums
Ondřej Sluka - drums
Daniel Šourek - drums
Guido Vendrame - drums
Karolína Kripnerová - flute
Veronika Kubelková - flute
Štěpán Rechner - guitar
Jiří Zicháček - guitar
Jiří Vlach - keyboard
Matěj Belko - piano
Bára Dvořáková - piano
Luděk Havel - piano
Alžbeta Lhotová - piano
Martin Plas - piano
Jarka Přibylová - piano
David Fober - tenor sax/clarinet
Eliška Nováková - tenor sax
Tomáš Pospíšil - tenor sax
Jakub Říšský - tenor sax/baryton sax
Bára Špatná - tenor sax
Silva Šírová - tenor sax
Ivana Taškárová - tenor sax
Magdalena Zollpriesterová - tenor sax
Ronald Beno - trombone
Jindřich Dostál - trombone
Tereza Drvotová - trombone
Renata Grimmová - trombone
Robert Klika - trombone
Tomáš Kraut - trombone
Martin Mrázik - trombone
Jan Pánek - trombone
Josef Raus - trombone
Viktor Šejna - trombone
Václav Cháb - trumpet
Ondřej Konečný - trumpet
Marek Krásný - trumpet
Martin Kuta - trumpet
Miloš Lorenc - trumpet
Kristina Paulů - trumpet
Jiří Podolský - trumpet
Martin Tůma - trumpet
Jan Vondryska - trumpet
Jan Zubatý - trumpet
Martina Rydvanová - voice
Kapelník:
Jiří Zelenka - náš šéf:)
  
Bývalí kapelníci:
David Miklas - spolu s M. P.
Martin Plas - spolu s D. M.
Marek Krásný - spolu s J. V.
Luděk Havel - spolu s J. V.
Jiří Vondrovic - zakladatel